OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

1. Skupina byliniek...

Lipa

Lipy šíria intenzívnu, sladkastú vôňu, ktorú je cítiť už zďaleka zo svojich bielo-zelenkavých kvetov. Ako ju použijeme ? Lipový kvet musíme zbierať hneď po rozkvitnutí. Vtedy má najlepší účinok. Ihneď ho usušíme na slnku a uskladníme v sklených nádobách v suchom prostredí. Čaj pripravíme z 2 čajovitých lyžičiek podrvených kvetov preliatych vriacou vodou. Necháme 10 minút vylúhovať, následne precedíme. Odporúča sa piť ešte teplý. Preventívne stačí piť čaj pripravený z 1 čajovej lyžičky kvetu. Na čo ju použijeme ? Lipový čaj je ideálnym liekom pri nachladnutí a horúčke. Najmä pre deti. Tie sa pomocou lipového čaju a aspirínu dostanú z choroby oveľa rýchlejšie, ako používaním antibiotík. Liečivý účinok spočíva v jej obsahu éterických olejov, trieslovín a saponínov, ktoré sa nachádzajú v lipových kvetoch. Kde ju nájdeme ? Lipy rastú v rôznych parkoch , pri cestách a alejách. V júli sa zberá lipový kvet, ktorý vykupujú aj lekárne.
 

(Zdroj fotografie: Pixabay.com)


Medovka lekárska

Medovka lekárska je trvalka. Ak ju chceme pestovať v črepníku, budete potrebovať o niečo väčší, pretože medovka potrebuje veľa zeminy. V záhrade sa nám bohato rozrastá. Vôňu má citrónovú, z bielych kvetov a kvitne od júna do augusta. Aké je jej stanovište ? Vyhovujú jej pôdy s priepustnou humuznou pôdou, slnečné a chránené polohy a blízkosť levandule lekárskej. Kde ju nájdeme ? Pestujeme ju v záhradách a na poliach, občas nájdeme aj v prírode rásť. Čo obsahuje ? 0,1% silíc, 4% trieslovín, minerálne látky, sliz, horčín. Použitie ? Znižuje stres, upokojuje nervy, spríjemňuje nám spánok a pomáha nášmu tráviacemu systému. Má aj proti-vírusové účinky, proti herpesovým vírusom. V kuchyni sa používa kvôli svojej citrusovej vôni do šalátov a rôznych nápojov. Čo zbierame ? Zbiera sa celá vňať, alebo list, ktorý sa nachádza pred kvetom. Musíme ich vysušiť, avšak nie na slnku, ale vhodné sú nízke teploty.


(Zdroj informácií: http://cs.wikipedia.org/wiki/Medu%C5%88ka_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1)


Mäta prieporná


Mäta pieporná, ľudovo nazývaná fefermincľa alebo nárečovo feferminc alebo feferminca je vytrvalá bylina s drevnatou stonkou z čeľade hluchavkovité. Je to prirodzený hybrid mäty vodnej (Mentha aquatica) a mäty klasnatej (Mentha spicata). Aké má priaznivé vplyvy ?
„Zvyšuje telesnú kondíciu, chuť do jedla a posilňuje celú nervovú sústavu. Jej prvoradé liečebné uplatnenie je pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí. Aktivizuje vylučovanie pečene a pankreasu, utišuje bolesti žlčníka a žalúdka. Podporuje tvorbu tráviacich štiav a žlče a uvoľňuje svalstvo čriev. Pomáha pri hnačke a uvoľňuje kŕče v hrubom čreve. Zastavuje zvracanie, uvoľňuje kŕče žalúdku, lieči koliky a choroby čriev. Zmierňuje plynatosť a nadúvanie. Mätová silica má dezinfekčné účinky. Používa sa pri príprave protireumatických prípravkov. Prináša úľavu pri bolestiach hlavy a migrénach. Mäta obsahuje asi 1-2 % silice v ktorej je cca 50 % mentolu. Mentol je nevyhnutnou surovinou pre výrobu zubných pást, osviežujúcich masážnych krémov, pleťových masiek. Dodáva im sviežu vôňu a pri styku s pokožkou, príjemný chladivý pocit.




(Zdroj informácií: (citácia) - http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Mata,
 http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A4ta_pieporn%C3%A1 )

 


Alchemika obyčajná

Alchemika obyčajná pôsobí priaznivo a veľmi rýchlo uzdravuje. Ako nám pomôže ? Uplatňuje sa  pri rôznych výtokoch, pri ženských ťažkostiach týkajúcich sa pohlavných orgánov, pri poruchách, ako je nepravidelnosť menštruácie v prechodných rokoch. V kombinácií s myším chvostíkom veľmi pomáha aj mladým dievčatám, ktorým sa nedostavuje, alebo sa nemôže dostaviť mesačná perióda. Zmierňuje slabosť svalov a našich končatín a pomáha nám aj pri chudokrvnosti a skleróze multiplex. Ďalej sa môže použiť tiež, ako prostriedok pri odvodňovaní tela. Taktiež pomáha aj pri pôrodoch, spolu s pastierskou kapsičkou pri prepadnutej maternici a trieslovej kýle. Pomáha aj pri zahnisanych ranách, vredoch a po vytrhnutí zubov, pri cukrovke. Kde ju môžeme nájsť ? Nachádza sa hlavne vo vyššie položených oblastiach, na svahoch, pohoriach, mokrých lúkach a na okrajoch lesov a ciest. Ako ju môžeme použiť ? Môžme si z nej urobiť kúpeľ. Pre kúpeľ celého tela použijeme 200 g vysušených, alebo 6 litrov čerstvých bylín. Vložíme do nádoby na noc spolu so studenou vodou. Následný deň môžeme zohriať a pridať do kúpeľa. Ďalej môžeme vytvoriť obklad, a to tak, že určité množstvo bylín umyjeme, roztlačíme napríklad valčekom a priložíme na postihnuté, chorľavé miesto. Ďalej môžeme pripraviť čaj, 1 čajovú lyžicu na 1/4 litra vody. Zaparíme a necháme vylúhovať na kratšiu dobu. Pijeme po dúškoch.

(Zdroj fotografie: Pixabay.com)


Kostihoj lekársky

Ľudovo ho nazývame aj "čierny koreň". V čom nám však pomôže ? Tinktúra z tejto bylinky má veľmi priaznivé schopnosti. Pomáha ľuďom, ktorý sa liečia na reumatické ochorenia. Na ochrnuté končatiny (prípadi pri vykrútení, po vykĺbení alebo po natiahnutí) majú skvelé účinky listy, zaparíme ich a používame, ako teplú kašu. Ďalej pomáha pri napuchnutom členku, pri vredoch, pri reumatických svalových zdúreninách, pri amputácií končatín, uzlinách, bolestiach šije a pri zápaloch okostnice. Z koreňa možno pripraviť čaj, ktorý sa používa pri bronchitíde, poruchách tráviacich orgánov, krvácaní žalúdka, pri zápale pohrudnice. Listy z kostihoja sa nepoužívajú len na obklady, ale aj ako prísada do kúpeľov, pri reumatických bolestiach, dne, poruchách prekrvenia a bolesiach kĺbov. Ako môžeme kostihoj užívať ? Môžeme si z neho vytvoriť miešaný čaj, pomáha pri žalúdočných vredoch. Čajovú lyžičku zmesi dáme na 1/vody zapariť a 3 minúty vylúhujeme. Pijeme 3 - 4 šálky denne po dúškoch. Ďalej môžeme vytvoriť čaj z koreňa, t.j. tak, že 2 čajové lyžičky nadrobno nasekaného koreňa pridáme do 1/litra studenej vody a na noc necháme vylúhovať, ráno kľudne zohrejeme a scedíme. Taktiež pijeme po dúškoch. Ďalšou možnosťou je prísada do kúpeľa. 1/sušených, alebo čerstvych listov necháme cez noc v 5 litrovej nádobe so studenou vodou. Ráno zohrejeme na bod varu a následne vylejeme do napustenej vodyvo vani. Sedací kúpeľ: Rovnako ako bol spomínaný normálny kúpeľ, s rozdielom 200 g listov. Ďalšia z mnoha možností sú koreňové obklady, t.j. dobre vysušené korene zomelieme, ako na múku. Do šálky s horúcou vodou pridáme niekoľko kvapiek jedlého oleja, rýchlo zmiešame na kašu, natrieme na ľanovú látku, teplé prikladáme na postihnuté, chorľavé miesto. Ďalšou možnosťou je masť, a to podľa velkosti - 4 alebo 6 čerstvých, umytých koreňov rozsekáme a na krátko opražíme v 250 g čistej masti. Necháme počas noci postáť a na 2. deň zohrejeme a precedíme napríklad cez handričku. Naplníme do čerstvých nádobiek, zakryjeme a dáme do chladničky. Ďalej si môžeme urobiť víno. Podľa cca 2 - 5 čerstvo umytých koreňov nadrobno nasekáme, necháme vylúhovať v 1 litribieleho vínana dobu 5 - 6 týždňov. Je výborným liečivom pri rôznych ochoreniach pľúc. Predposlednou možnosťou k tejto bylinke je tinktúra z koreňa. Korene umyjeme a napríklad kefkou očistíme, nadrobno rozsekáme a voľne naplníme fľašku do plna. Zalejeme 38 - 40 % liehom, alebo ovocným destilátom, pokladáme na príslušné miesto na 14 dní. A na záver posledná možnosť - obklady z listov. Čerstvé listy umyjeme, napríklad na doske roztlačíme, priložíme na chorľavé miesto a previažeme.