OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

2. Skupina byliniek...

Kapucínka

V južnej amerike rastie kapucínka divoko. U nás sa táto jednoročná rastlina so sýto-žltými, oranžovými a červenými kvetmi pestuje zväčša v črepníkoch na balkónoch, alebo okenných rímsach. Celá rastlina obsahuje éterické oleje, minerálne látky, ako jód a síru, ba dokonca aj vitamín C. Z kvetov i listov sa dá pripraviť výborný šalát. Pôsobia proti-zápalovo a čistia krv. Okrem toho posilňujú  našu obranyschopnosť organizmu a veľmi pomáhajú pri obličkových a močových ochoreniach. Užívame ich v podobe vylisovanej šťavy, alebo ako tinktúra.

(Zdroj fotografií: Pixabay.com)
 


 

Srdcovník

Ružovokvitnúci srdcovník, ktorý nájdeme všade pri cestách a na rumoviskách, používali už starí Gréci na liečbu žalúdočných a srdcových ťažkostí. Dnes nám robí dobré služby, ako hypotonikum a sedatívum pri nervozite a záduchu. Kúpele s prídavkom odvaru so srdcovníka - za hrsť byliny vylúhujeme v 1 litri vriacej vody. Zmierňujú ťažkosti žien v prechode.
 

(Zdroj fotografií: Pixabay.com)




Imelo biele

Kde máme možnosť ho nájsť ? Táto bylinka má vo zvyku rásť roztrúsene, ako parazit na listnatých stromoch, t.j. na boroviciach a jedliach. Na strome ho nájdeme v tvare kapuly. Má kožovité listy zelenej a žlto-zelenej farby. Taktiež má aj bielo sfarbené bobuľky, ktoré sú zvnútra slizovité a lepkavé. Čo zberáme ? Odpoveďou sú mladé konáriky, listy a to začiatkom októbra do 1/decembra a v mesiacoch apríl a marec, pretože bobuľky imela sú jedovaté (na vnútorné užitie) a v týchto mesiacoch bobuľky imelo nemá, pretože vtáctvo počas zimy bobuľky vyzobávajú. Aké sú jeho liečivé účinky ? Imelo je známa, prastará liečivá rastlina. Starí bylinkári ho v minulosti používali, ako vynikajúci prostriedok proti epilepsií. Keď zmiešame bylinku s bravčovou masťou na vazelinu, môžeme ju zvonku použiť na omrzliny. Povzbudzuje látkovú výmenu. Po dlhodobom užívaní tejto čajovej kúry, môže aj cukrovka strácať svoju príčinu vzniku, pretože úcinok tejto bylinky je veľmi silný na slinivku brušnú. Ďalej pri nedostatku hormónov má priaznivý účinok. Odporúča sa aj pri porážke ( denne 3 šálky 6 týždňov, 2 šálky 3 týždne a 1 šálku 2 týždne čaju a imela) Používa sa aj, ako prostriedok proti krvácaniu pľúc, pri týfuse a krvácaniu čriev - pri vnútornom užívaní. Pri vonkajšom pomáha zastaviť vonkajšie krvácanie. Ďalej pomáha pri búšení srdca, pri menštruáciach a poruchách maternice. Ako ho môžeme užívať ? Čerstvé biele bobuľky imela vymiešame s bravčovou masťou na vazelinu. Používame ju zvonku, pri omrzlinách. Keď chceme čaj, tak len v studenom náleve. 1 čajovú lyžičku dáme na noc do 1/4 litra studenej vody, ráno zohrejeme a precedíme. Ďalej ako tinktúra, kupované kvapky z lekárne. A čerstvá šťava, t. j. listy a vetvičky umyjeme a ešte vlhké odstredíme.