OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Artičoka


Artičoka patrí medzi druh čeľade astrovitej. Celkom sa podobá bodliaku, ako ho poznáme. Je to trvalá rastlina, s obsahom vitamínov B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K a minerálov ako draslík, fosfor, horčík, mangán, sodík, vápnik, zinok, železo. Artičoka obsahuje aj cyranín, ktorý má liečivé účinky. Ďalej obsahuje imulín, sliz, flavonoidy, triesloviny, derivát kyseliny kavoylchinovej, cynaropikrín. Z rastliny sa konzumujú listy a stonky. Bola obľúbenou rastlinou starých Grékov a Rimanov, pretože jej vylúhované listy nám pomáhajú pri zápaloch pečene. Používa sa pri terapiách, slúži aj v medicíne, v lekárstve proti examatickým chorobám na koži a tu sú jej priaznivé vplyvy na naše zdravie:
 
1 ) Čistí krv od tuku,
2 ) Posilňuje pečeň (vylúhované listy),
3 ) Posilňuje žlčník (vylúhované listy),
4 ) Prečisťuje obličky,
5 ) Znižuje hladinu cukru v krvi,
6 ) Priaznivo pôsobí na tráviaci systém,
7 ) Pomáha nám pri látkovej výmene,
8 ) Veľmi pomáha pri chudnutí,
9 ) Je vhodným doplnkovým liečivom pri diabetike,
10 ) Obsahuje protialergické účinky
11 ) Zbavuje plynatosti,
12 ) Má detoxikačné účinky,
13 ) Podporuje pravidelnú stolicu
14 ) Omladzujuce účinky pre vzhľad. 
 
 
(Vhodná aj pre diabetikov)

Rastlina artičoky sa skladá z: 

1. Kvetov,
2. Listov,
3. Stonky,
4. Koreňa.


 

  • Kvety, plody, listy, stonky a korene artičoky:

Kvety fialovo-belasej farby, kvitnú v júny až auguste,zložené. Plodom tejto rastliny je nažka, ktorá je predovšetkým hnedej farby, je lesklá a prevažne fľakatá. Narastá do dĺžky 6 - 8 mm a do šírky 3 - 4 mm spolu s páperistým chocholom. Jej listy rastú do tvaru ružice, spolu počas rastu a opeľovania so svojim fialovito sfarbeným kvetom. Listy vyrastajú do dĺžky 0,8 m a do šírky 0,4 m.stredavé, vajcovito-guľaté s dužinami, spodné listy sú krátko-stopkaté a vrchné listy sú sediace, ako je znázornené na obrázkoch. Jej stonka je holá a schopná svojim rastom presiahnuť 1 - 2 m do výšky. Koreň tejto rastliny je  mohutný a rozkonárený.


 
Pestovanie artičoky
 
 
Artičoku si môžme vypestovať z priesad, v apríli. Semená vysievame vo februári - marci a priesady vysádzať 2. polovici mája. Má rada hlbokú, ľahkú pôdu so živinami. Je potrebné počas rastu okopávať, zalievať, odburinovať. Keď sú dobre vyvinuté, ale ešte neroztvorené súkvetia môže sa začať zber. Zbierať ich treba so stonkou dlhou 5 - 10 cm.
 

(Zdroj: Obrázky sú použité z Pixabay.com)

(Zdroje informácíi: http://liecive.herba.sk/index.php/archiv/2005/1-2005/articoka-zeleninova,
zložka pestovanie: 

www.pluska.sk/izahradkar/specialy/rastliny-diabetikov/ako-pestovat-articoky-vhodne-najma-diabetikov.html)