OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Paradajky

Paradajka je druh zeleniny z čeľade ľuľkovité, čím je príbuzná s takými rastlinami, ako je zemiak, mandragora alebo petúnia. Rastie priamo od zeme a neskôr postupom času má táto rastlina sklony k plazivostiPoznáme niekoľko druhov – žltú, zelenú, cherry, fialovú, červenú. Každý z nich má takmer identické zloženie vitamínov a minerálov, no najbohatším zdrojom, je klasická červená kríčkováObsahuje A, B, E a C vitamínPlody bežných typov pestovania paradajok obsahujú vo všeobecnosti 5% sacharidov, 2,5% bielkoviny a viac ako 90% tvorí voda. Neobsahuje žiadne tuky. Vysoké paradajky dokážu zniesť tropickú teplotu, ktorá im v správnej miere prospieva k rastu a živinám (ako je možné vytvoriť teplotné podmienky v sklenníkoch, fóliovníkoch). V správnych pestovacích podmienkach sú rastliny paradajok schopné narásť až do výšky 4 m s priemerom stonky od 10 mm do 14 mm, záleží na podmienkach. Pri správnom dodávaní výživy - vody a slnka (teploty) sú schopné vydržať naozaj dlho napríklad rastliny Rajčiaka Jedlého sú jednoročné a dvojročné.
Ďalej z
loženie "rajčín" sa pretavuje aj do výhod, ktoré majú nie len z gurmánskeho hľadiska, ale aj z toho zdravotného :
 
1 ) Sú prevenciou proti zápalom,
2 ) Chránia pred trombózou,
3 ) Zabraňujú poškodeniu DNA,
4 ) Redukujú riziko srdcovo-cievnych chorôb,
5 ) Bojujú proti rakovine.
6 ) Podporujú imunitný systém,
7 ) Brzdia starnutie,
8 ) Prečisťujú krv,
9 ) Zlepšujú trávenie,
10 ) Znižujú únavové stavy,
11 ) Pôsobia antisepticky,
12 ) Priaznivô pôsobia na pleť,
13 ) Zlepšujú výkon obličiek a tak aj močenie.
_________________________
Rastlina paradajky sa skladá z :
1.Kvetov (Plody)
2.Výhonkov
3.Listov
4.Stonky
5.Koreňa
  • Paradajkový kvet  
Môže sa kvet paradajky opeliť sám sebou? 
Mnohé rastliny sú samoopeľovacie, alebo samoopeliváParadajky sú samoopelivé, pretože kvety sú vybavené ako "mužských" a "ženských" častí. Jeden z rastlín rajčiaka je schopný produkovať úrodu plodov sám o sebe, bez toho, aby boli nutné na výsadbu ďalšie. Avšak, príroda nie vždy spolupracuje ako by sme si priali. Kým vietor rozfúka peľ okolo týchto rastlín a nie sú potrebné podmienky, alebo ak dôjde k závažnej zmene, ako sú vysoké teploty a vlhkosť alebo iný faktor ako nedostatok sily vetra pre opelenie kvetu rastliny, môže sa to zkaziť. V prírode dopomáhajú k tomuto procesu včely a čmeliaky. Taktiež sa využívajú aj vo fóliovníkoch alebo skenníkoch.
Ako opeľovať paradajky ručne ? 
Ďalšou možnosťou je opeľovať paradajky ručne. Nielen že je to jednoduché, ale to môže byť veľmi účinné. Peľ je v najlepšom stave od rána do popoludnia, po poludní najoptimálnejšie čas na opeľovanie. Teplé, slnečné dni s nízkou vlhkosťou sú tu ideálne podmienky pre ručné opeľovanie. Avšak, aj keď podmienky nie sú veľmi ideálne, to nikdy neuškodí skúsiť tak ako tak. Častokrát si môžete jednoducho potriasť rastlinu a jemne distribuovať peľ. Nájdu sa aj ľudia, ktorí dávajú prednosť zbierať peľ do malej nádoby a vatovou tyčinkou starostlivo trú peľ priamo na konci kvetu "stigmy" . Ručné opeľovanie je zvyčajne praktizované každé 2-3 dni aby ste si boli istý že k opeleniu dôjde , ako aj v uhorkách. Po úspešnom opelení budú kvety vädnúť a rastlina začne rodiť plody.
 

 

 

  • Paradajkové výhonky

K správnej starostlivosti o rastliny patrí strihanie / odlomenie bočných rastúcich výhonkov v čase ich dozrievania. Výhonky môžu narásť do celkom velkých rozmerov, avšak tieto zvyšné výhodnky môžeme ďalej použiť, viete ako na to ?

Bočný výhonok, ktorý odstrihneme z rastliny paradajky, nemusíte hneď vyhadzovať preč. Ak je dostatočne veľký, najmä čo sa týka lístkov, je schopný zapustiť korienky a vy si tak môžete dopestovať novú rastlinu. Korienky, samozrejme, nezapustí hneď, ale až po niekoľkých týždňoch po ponorení do vody. Akonáhle nové korienky rastlinka zapustí môžte ju zasadiť. Nová rastlinka vznikne vegetatívnym spôsobom rozmnožovania, nemusíte sa obávať odchýlky od vlastností materskej rastliny. Navyše rajčiaku dožičíte viac síl na tvorbu sladkých plodov a urýchlite dozrievanie. Bez vyštipovania by sa na rastline totiž tvorilo príliš veľa kvetov a plody by ostávali malé. Navyše by ste sa ich dočkali veľmi neskoro, preto je dôležité odstrihávať alebo olamovať (záleží od sily rastliny) bočné výhonky. 
 
  • Paradajkové listy


Na ľavej strane je obrázok línie 3-4 zrezaných listov rastliny. Na pravej strane nezrezaných. 

 

  • Paradajkové stonky

So správnym pestovaním, čo sa stonky týka vie narásť až 4 m vysoko a 10 - 14 mm poprípade viac podľa dobrých podmienok ako bolo spomenuté už na začiatku . Podľa hrúbky stonky vieme určiť "silu" (zdravie) paradajky. Samozrejme vieme, či je aj rastlina chorá alebo nejak porušená škodcami (ako aj na listoch). Ak je stonka narušená rastlina stále príjma živiny zo zeminy, záleží do akej miery je poškodená vnútorná dužina stonky. Zaujímavosťou je že pri ľahkom porušení (kúsok ušklbnutej dutiny, alebo odrezanej či poškodenej) sa rastlina začne obnovovať a to novými výhonkami ak má dostatok živín.

No ako však udržiavať tak vysokú rastlinu ?

Je veľa rôznych spôsobov ako rastlinu udržať, podstatné je, aby bola v takej výške, aby na jej kvety mohlo svietiť slnko, aby kvitli a aby sa proces znova roztočil. Jedným z týchto spôsobov je ovíjanie stonky a kvetín (hláv) špagátmi , ako je aj používaný v sklenníkoch. Tento proces začína už spolu s malou rastúcou rastlinkou, zapichnutým kolíkom (alebo nejakou podperou) a omotanou stonkou napríklad gumičkou, aby rastlina mohla rásť do výšky a nemala hneď tendenciu "plaziť sa". Keď rastlina vyrastá viac začíname ju omotávať špagátom, (poprípade aj jej výhonky ak chceme zvýšiť počet rastlín a produkcie) okolo jej hlavy (kvetu) a stonky, avšak opatrne , nie veľa krát vinúť, aby sme ju neuškrtili, a môžme ju aj zaklypsovať, (špagát o stonku) aby pevne držal. Na fotke je vyznačený klyps a zaklypsovaný špagát (ktorý je upevnený hore) ktorý je tiež navynutý ako napríklad tu je navinutý hore o ohnutú železnú tyčku aby sa s celou rastlinou mohol spúšťať smerom dole podľa potreby práce, či už znovu: strihanie listov, trhanie výhonkov, alebo oberanie.

 

 

  • Paradajkový koreň
 

Intenzívnosť pestovania uplatníme v hnojení, ošetrovaní a ochrane. Rajčiaky sú náročné na výživu, ktorú zabezpečujeme organickými a anorganickými hnojivami. Na jeseň zarýľujeme na m2 4 až 6 kg maštaľného hnoja. Pred výsadbou hnojíme priemyslovými hnojivami napr. Cereritom 200 g na m2. Zabezpečíme tým nielen základné živiny ale i mikroelementy.

Čo ešte môžme použiť ako hnojivo ?

Vo fóliovníku si rastliny vyžadujú pravidelnú závlahu a kyprú pôdu bez burín. Niekto uprednostňuje napríklad hnojivo - zo sušených váječných  škrupín vysušiť, zomlieť, a pridať do zeme pod paradajky. Niekto dáva vetvičku púpavy + šupku z banánu a chváli si stále krajšie plody. Škrupinami sa do zeme dostane  vápnik a prevzdušnia zeminu a zľahčia ju.

Odporúčame / Neodporúčame sadiť po paradajkách :

(vhodné) Skoré hlúboviny, karotka, mrkva, zeler, pór, cibuľa, čierny koreň, jarný špenát, uhorky, rajčiaky, červená repa

(nevhodné) Neskorý karfiol, šalát, cesnak, jesenný špenát, prezimujúci špenát, fazuľa, hrach, čakanka, zemiaky, jahody

 

Pestovanie paradajok

 
 

Nemali by sme ho vysádzať na miesta, kde boli v predchádzajúcom roku vysadené zemiaky, alebo do susedstva zemiakov. Rastliny vysádzame do pôdy šikmo a k stonke je dobré prihrnúť zeminu. Nízke odrody vysádzame do riadkov vzdialených 50 - 70 cm, rastliny v riadkoch 20 - 50 cm od seba. Vysoké odrody vysádzame do sponu 90 x 90 cm, prípadne 120 x 60 cm. Ku každej rastline je potrebné umiestniť drevený kolík, ktorý by mal vyčnievať 1,8 - 2 m nad povrch zemePočas vegetácie je potrebné pravidelne kypriť pôdu, odstraňovať burinyprihnojovať a zalievaťPri vysokých odrodách je nutné pravidelne vyštipovať bočné výhonky, aby sa rastlina nerozvetvila. Postupne ako rastliny rastú, je ich potrebné priväzovať ku kolíku. Na konci augusta môžeme odstrániť vrchol rastliny, najlepšie nad posledným súkvetím. Vhodné je aj namulčovanie okolia rastlín a polievanie do ryhy vytvorenej v okolí koreňov hneď po vysadení.

 

(Zdroj: Fotky sú nafotené zo švajčiarskeho skleníka)

(Zdroj: Obrázky sú použité z Pixabay.com)

(Zdroje informácíi: http://sk.wikipedia.org/wiki/Raj%C4%8Diak_jedl%C3%BD)