OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Kaleráb

Kaleráb patrí do čelade kapustovité, do poddruhu brukvotvaré. Ďalej je zaradený do triedy vyššej dvojklíčnolistovej. Je vyšlachtenou variantou druhu kapusty obyčajnej. Medzi hlavné znaky kalerábu patrí jeho časť rastlín, ktorá sa nachádza nad zemou a vytvára tak medzi koreňom a hlúbom osové, dužinaté buľvy. Farbu šupky buľvy môžeme nájsť v zelenej a vo fialovej farbe, ako je napríklad znázornené na obrázku v pravo. Avšak jej dužinu nájdeme vždy bielu. Mladšie listy obsahujú veľa železa, provitamín A, vitamín B, niekoľko viac vitamínu C, trojnásobok viac vápnika, ako kalerábové buľvy. Ďalej obsahuje aj veľké množstvo mangánu, kyselinu listovú, nikotínová, pantoténová a ďalej vápnik, horčík a draslík. Taktiež v ňom nájdeme aj selén, ktorý má tiež priaznivé účinky, zlúčeniny síry, ktoré bojujú proti škodlivým baktériam v našom tele, inositol pôsobiaci proti skleróze a aj biotín, ktorý je zdravý pre našu pokožku a naše vlasy. Rásť vo voľnej prírode ho nenájdeme. Ak nechceme, aby nám kaleráb tvrdol a strácal svoju chuť, musíme mu dopriať čo potrebuje pre svoj rast a to hlavne dostatok svetla (a to tak, že preň vytvoríme spony - kde už svetlo bude určite dostačné).
 
Ako kaleráb pôsobí na náš organizmus ?
1 ) Pomáha nám predísť rôznym infekciám,
2 ) Pomáha nám aj prekonávať návaly stresu,
3 ) Posilňuje imuntitný systém,
4 ) Podporuje tvorbu krvy,
5 ) Pomáha aj pri diétach,
6 ) Odvodňuje,
7 ) Stimuluje okysličovanie,
8 ) Dodáva nám vitalitu a energiu,
9 ) Posilňuje naše srdce,
10 ) Zlepšuje koncentráciu,
11 ) Spevňuje vlasy a pokožku,

12 ) Má účinky proti rakovine hrubého čreva.
 

  • Opis rastliny

Je dvoj-ročnou rastlinou, ktorá je vysoká cca 20 - 50 cm. Občas prechádza z dvoj-ročnej rastliny na jedno-ročnú a to keď klesajú teploty dlhšie obdobie. Vtedy totižto nevytvorí hľuzu ale kvet. V prvom roku tvorí spomínanú buľvu cca 10 - 15 cm veľkú. Z hľuzy jej vyrastajú dlhé, stopkaté listy. Majú podlhovastý, elipsovitý tvar s okrúhlimi čepeľami, ktoré sú po obvode vrúbkované a skučeravené. Taktiež sú 2x dlhšie, ako samotná stonka. Buľva býva guľovitá, alebo je zvrchu sploštená. Koreňplytko rozvetvený, čiže nejde tak veľmi do hĺbky, preto ho po čase polievame aj pomenej, pretože by sme mu mohli uškodiť a mohla by tak jeho buľva popraskať.

 

Pestovanie kalerábu

Pre pestovanie má najradšej hlinito-priesočnatú, alebo hlinitú pôdu, ktorá má dostatok minerálnych látok a humusu. Ich výhodou je rýchlejší rast. Najčastejšie ich pestujeme predpestované. Nájdeme odrody určené pre pestovanie v záhonoch a vhodné aj pre skleník, pre rýchly rast. Vegetačnú dobu pre skleník majú 60 - 80 dní, a pre pestovanie v záhonoch u ranných 70 - 90 dní a u neskorých 150 dní.

Kombinácie spolu s kalerábom

Najlepšia kombinácia: fazuľa popínavá, fazuľa kríčková, cibuľa a možná je reďkovka,
Najhoršia kombinácia: paprika, paradajky, zemiaky, jahody.
 

 

(Zdroj informácií: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kedluben)
(Zdroj fotografií: Pixabay.com)