OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Cvikla

Cvikla, alebo repa obyčajná. Je zaradená do čeľade láskavcovité a do podtriedy klinčekové. Existuje množstvo rôznych vyšľachtených druhov, ako je napríklad mangold, cukrová repa, kŕmna repa. Vyznačuje sa tmavou farbou, má silnú schopnosť zafarbovania, preto používajte pri práci s ňou rukavice. Hrčky cvikly obsahujú 4 - 6 semien. Okrem konzumovania cvikly je veľmi zdravé využívať aj listy, ktoré môžme odšťavovať, alebo pridať do rôznych šalátov. Plod obsahuje  vitamíny B, C, E, ďalej obsahuje jód, zinok, meď, kremík, horčík, draslík, vlákninu a kyselinu listovú. VAROVANIE: Konzumáciu cvikly by mali obedziť ľudia, ktorý trpia na obličkové kamene, alebo diabetici, - obsahuje veľa sacharózy. 


Účinky červenej repy na náš organizmus:

1 ) Odstraňuje toxíny v našom mozgu,
2 ) Spevňuje väzivové tkanivo,
3 ) Má proti-rakovinové účinky,
4 ) Odvodňuje a odkysľuje,
5 ) Odstraňuje zápchu, aj jej predchádza,
6 ) Zpevňuje naše cievy, pokožku a kosti,
7 ) Zmierňuje infekcie v našich dýchacích cestách,
8 ) Vo varenom stave znižuje hladinu cholesterolu,
9 ) Pôsobí priaznivo pri asteroskleróze,
10 ) Pôsobí priaznivo pri ochoreniach pečene,
11 ) Je veľmi dobrá pri diétach,
12 ) Jej šťava pomáha pri menštruačných ťažkostiach,
13 ) Pomáha pri liečbe Alzheimerovej choroby, 
14 ) Pomáha pri liečbe demencie,
15 ) Regeneruje bunky a podporuje ich rast,
16 ) Zlepšuje produkciu červených krviniek,
17 ) Ničí mikózu nechtov a dodáva lesk vlasom,
Pri popíjaní šťavy z repy je možná ružová farba pri vylučovaní, nie je to závadou.






Časti rastliny červenej repy:




1 ) Listy,
2 ) Koreň.





 



 


  • Odrody:

Červená (guľatá) - Kvôli svojej vyváženej chuti sa hodí na priamu konzumáciu, aj na konzervovanie. Má sýto-červené, miestami až fialové sfarbenie na svojom povrchu. Vo vnútri sa nachádza krvavočervená dužina so svetlejšie sfarbenými pruhmi.

Betina - Má jednu veľkú prednosť a to, že patrí do odrody, ktorá je odolná voči listovým chorobám. Jej buľvy majú červeno-hnedý povrch, výrazný, s tmavou červenou dužinou. Prevažne mladé plody konzervujeme vcelku, pokope.

Monopoly - Polo-skorá odroda, ktorá je počas sezóny určená hlavne na priamu konzumáciu. Typickým znakom jej buliev je hladký povrch, so sýtou červenou dužinou, a sú guľovité.

Renova - Jej plody, ktoré sú zozbierané začiatkom jesene sú zasa vhodné na konzerváciu. Má tmavo-červený a hladký povrch, jemnú a sladkú dužinu, má valcovitejší tvar. Približne okolo polovice letného obdobia sa zberajú plody na priamu konzumáciu.

Pestovanie červenej repy

Keď nastáva jarné obdobie nasypeme zopár semienok - lepšie sadiť na riedko, do hĺbky 3 cm, 3 cm od seba, do riadkov vo vzdialenosti 30 cm. Pestovať ju môžme v každej záhradke a to aj vo vyššie položených miestach. Je nenáročná na podmienky pôdy, a je veľmi odolná, aj voči škodcom. Nevadí jej ani veľké sucho. Môžeme ju skladovať celé zimné obdobie. Nikdy je nehnojíme maštalným hnojom, ale hnojíme kompostom (1 - 2 kg na 1 m2​). Keď nám vzíde, musíme okopať na 6 - 8 cm. Pre skoré zberanie vysievame cviklu v apríli a na skladovanie v júny.

Odporúčame, neodporúčame sadiť po:

Vhodná zelenina: Šalát
Nevhodná zelenina: Cibuľa, čakanka, fazuľa, uhorky, pór, skoré zemiaky, mrkva, petržlen, zeler
Možná zelenina: Patizón, tekvica, hrach, karfiol, kaleráb, paprika, rajčiaky, reďkovka, reďkev 
 

(Zdroj informácií: sk.wikipedia.org/wiki/repa_obycajna,
babickinazahrada.sk/babickinazahrada/7-CLANKY-A-ZAUJIMAVOSTI/80-cvikla)

(Zdroj fotografií: Pixabay.com)