OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Baklažán


Baklažán je rastlina z čeľade ľuľkovité. Je blízko príbuzným paradajke a zemiaku. Je to trvalá rastlina, pestuje sa celoročne. Jeho plod sa často používa vo varení. Rastie do výšky 40 – 150 cm s veľkými a hrubými listami, ktoré sú dlhé 10 – 20 cm a 5 – 10 cm široké. Divé odrody môžu narásť do výšky 225 cm s listami dlhými viac ako 30 cm a viac ako 15 cm širokými. Obsahuje veľa draslíka, vitamínov skupiny B - B1, B2, B5, B5, B9, ďalej vitamíny C, E, K, vlákniny,  mangán a meď, minerály, vápnik, železo a fosfor, antioxidanty, pektín, ale obsahuje aj solanín, preto baklažán nejeme surový, solanín je jedovatá látka, ktorá sa varením rozpúšťa a stráca. Plod baklažánu obsahuje nikotín. Prevažne sa pestuje tam, kde sa darí zelenine - paprike a paradajkám. Pri pestovaní vyžaduje vonkajšie teploty od 20 do 28 °C a nočné teploty od 15 do 18 °C a to na miestach chránených pred studeným vetrom. Kvalitnú úrodu dosiahneme najmä na vzdušných, ľahkých a výhrievaných hlinitých, alebo hlinito - piesočnatých pôdach s humusom.


 Vplyv konzumácie baklažánu na Vaše zdravie :


1 ) Pomáha pri funkcií obličiek a zmenšovaní opuchov,
2 ) Prečisťuje krv,
3 ) Dôležitý pri stavbe kostí,
4 ) Chráni mozgové bunky pred radikálmi,
5 ) Pomáha vylučovať ťažké kovy a tak chráni pečeň,
6 ) Chráni pred rakovinou,
7 ) Priaznivo pôsobí na vylučovanie v celkovom dôsledku,
8 ) Znižuje hladinu cholesterolu,
9 ) Posilňuje nervové bunky,
10 ) Má priaznivé účinky na srdce,
11 ) Pomáha pri kardiovaskulárnych chorobách,
12 ) Podporuje trávenie.

 



Rastlina Baklažánu sa skladá z :
1. Kvetov ( Plodov )
2. Listov
3. Stonky
4. Koreňa
5 . (Výhonkov)


 


  • Baklažánové kvety / plody : 
 Kvety majú bielu,fialovú farbu, s 5 krídlovým okvetím a žltými tyčinkami. Je samoopelivou rastlinou, z ktorej konzumujeme len plody. Plod je čierno až fialovej farby, mäsitý a  má cca 10 – 15 cm. Poznáme vajcovité, guľaté, podlhovasté plody široké 5 - 10 cm a dlhé až do 50 cm. Plod je ako bobuľa, má v sebe viaceré, malé semená. Plod je jedlý, horkastý, pretože obsahuje nikotínové alkaloidy. Je blízkym príbuzným aj tabaku. (9 Kg plodu obsahuje nikotín, ako 1 cigareta) Pri nedostatku vody, zhadzuje kvety, malé plody a púčiky. Farba veľkosť a tvar závisia aj od pestovanej odrody a podmienok pestovania.
 
  • Baklažánové listy :
Pri pestovaní baklažánu sú listy veľké, hrubé a sú dlhé 10 – 20 cm, 5 – 10 cm široké. Divo rastúce baklažány majú listy inej veľkosti, dlhé viac ako 30 cm, a viac ako 15 cmširoké. Tieto listy nie je nutné pri vertikálnom pestovaní tak často zrezávať, stačí raz za čas a to tiež závisí od sily, "zdravia" našej rastliny. Napríklad raz za 3 mesiace ak je to nutné pri veľkej výrobe, kvôli zarastaniu. Na listoch môžme taktiež vidieť, ako sa našej rastlinke darí, aké má choroby, alebo škodce. Listy baklažánu, ako sú na fotke, sme napríklad klypsovali tak, že šnúry už navinuté na stonkách jednotliných rastlín sme zaklypsovali o seba ( v tomto prípade sme ich uväzovali slabšími drôtikmi ) a to kvôli tomu, aby bola každá rastlina pri raste trošku vychýlená zo svojej osi, aby na jej plody / kvety svietilo slnečné žiarenie, keďže baklažán má veľké listy - aby tak nimi nezakrýval svoje plody / kvety a aby sa rastlina mohla efektívnejšie vyvíjať.
 
  • Baklažánová stonka :
Stonka býva zelenej, zelenofialovejfialovej farby a je často tŕnitáNeskôr v neskoršom štádiu vývoja, rastu, baklažán naberie veľmi pevnú stavbu a to hlavne silnú dužinu, a predovšetkým môžme po čase vidieť o veľmi silnejšie, pevnejšie stonky. Malé drôtiky aj sám otrhne ( počas jeho rastu ) a nabere tak aj súvislý vertikálny rast - každá rastlina, v každom rade. Je to tak prehľadnejšie, pohodlnejšie oberanie a rastliny sa tak navzájom nebudú obrastať. Na fotke je vyfotená situácia vo Švajčiarskom sklenníku, kde sú rastliny pestované v rade. Listy boli za pol roka zrezávané asi len 2 krát, pretože to vôbec nebolo tak potrebné. Z vrchu sú taktiež,( ako iné rastliny zo sklenníku ) uchytené špagátom ktorí je ovinutý na stonke našej rastliny ( aby mohol rásť smerom hore - vertikálne ), No v tomto prípade sme ho nespúšťali. Prísun vody má pravidelne nastavený v hadičkách, vetranie podobne automatizovanými oknami, ktoré mali senzor na teplotu v sklenníku, a vetrali, keď to bolo potrebné - regulovali teplotu pre rastliny. Zo spodu, ako môžme vidieť, sú rúry. ktoré mali dvojaké funkcie a to pre pohyb vozíkov ( pre prácu vo vyššej sfére, úrovni rastliny ) a pre vykurovanie samotnej časti sklenníka. Tak ako v paprike.

 

Pestovanie baklažánu



Priesady baklažánu vypestované v skleníku, parenisku, fóliovníku, prípadne zakúpené v záhradníctve vysaďte na hriadku od polovice mája. Asi 10 dní pred týmto termínom je dôležité priesady otužovať častým vetraním. Deň pred vysádzaním ich výdatne zalejte. V našich podmienkach sa baklažán pestuje v riadkoch vzdialených
  60 – 70 cm a v riadkoch na vzdialenosť 25 – 35 cm, alebo do sponu 50 50 cm. Počas vegetácie vyžaduje baklažán závlahu najmä v čase nasadzovania plodov. Najlepšie je polievanie ku koreňom. Ak je pôda chudobná na živiny, do zálievkovej vody pridajte vhodné tekuté hnojivo. Pôdu kyprite okopávaním, čím sa ničí aj burina.

 

 

 

(Zdroj: Fotografie sú nafotené zo švajčiarskeho skleníka)

(Zdroj: Obrázky sú použité z Pixabay.com)

(Zdroje informácíi: http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%BDu%C4%BEok_bakla%C5%BE%C3%A1nov%C3%BD)