Kôpor
Kôpor (voňavý) je rastlinou pochádzajúcou z čeľade mrkvovité. Je jedno-ročnou rastlinou s rozkonárenou stonkou ukončenou kvetmi žltej farby. Plodom rastliny je dvojnažka. Má perovito zložené listy, ktoré vyrastajú striedavo zo stonky, sú jemné, podobné papradím listom, semená má veľké 3 - 4 mm. Dorastá do výšky 1 m. Kvitne v júny. Jej špecifickým znakom je to, že celá bylina rozvoniava a je aromatická. Je známa ako zelenina, kvôli kôprovému koreniu. Vitamíny: A, B, C.
Obsahuje vodu, tuky, biekoviny, sacharidy, vlákninu, vápnik, železo, horčík, draslík, sodík, fosfor, zinok, meď, kyseliny: Ω 6, Ω 3, listovú, pantoténovú.
Kôpor má veľa priaznivých vplyvov pre naše zdravie:
1 ) Priaznivo pôsobí pri slabom imunitnom systéme,
2 ) Taktiež pomáha aj pri zavodnení organizmu,
3 ) Pomáha pri plynatosti, pri zápchach,
4 ) Slúži ako prevencia pred chrípkou a nachladnutí,
5 ) Má proti-zápalové účinky,
6 ) Pomáha liečiť rôzne kožné ochorenia,
7 ) Ukľudňuje náš nervový systém,
8 ) Prečisťuje obličky,
9 ) Zabraňuje migrénam,
10 ) Detoxikuje organizmus,
11 ) Chráni nás pred voľnými radikálmi,
12 ) Veľmi posilňuje naše kosti,
13 ) Zvyšuje chuť do jedla.
Pestovanie kôpru
Samotné pestovanie kôpru, ako také nie je veľmi náročnou záležitosťou. Môžeme ho vypestovať na viacerích miestach, nepotrebuje žiadny špecifický typ pôdy (premokrenú pôdu neznáša), ani nepotrebuje ani veľa pravidelnej vlahy. Čerstvý kôpor môžeme uschovať v chladničke týždeň a pol vo vrecku, alebo zabalenom papierovom obale. Sušený kôpor môžeme uschovať v svetlo-nepriepustnej nádobe na chladnom mieste, maximálne na 1/2 roka.
(Zdroj: wikipedia.org/wiki/kôpor_voňavý)
(Zdroj fotografií: Pixabay.com)