OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

 

Fazuľa

Fazuľa pochádza z čeľade bôbovité. Jej pôvodom sú teplé oblasti. Jedná sa totižto o rastlinu, ktorá môže byť viac-ročná, alebo jedno-ročná. u nás poznáme 2 hlavné druhy fazule: kríčková a popínavá. Fazuľa je prevažne samo-opelivou rastlinou, no môže byť aj cudzo-opelivou. Poznáme asi 200 druhov, ale 4 z nich sú kultivované: fazuľa obyčajná, fazuľa šarlátová, fazuľa mesiacová, fazuľa ostrolistá. Obsahuje vitamíny, ako: vitamín C, B5, B9 a minerálne látky, ako: železo, vápnik, horčík, draslík a zinok. Ďalšie stopové látky, ako sú: flavonoidy, molybdén, aminokyseliny, kyselina kremičitá, glukokinín. 


  • Popis rastliny: Zväčša je táto rastlina veľmi popínavá do niekoľkých metrov, má troj-početné, striedavé, dlho-stopkaté listy a majú aj kvetnaté pazušné strapce. Plodom je struk, ktorý má 4 - 7 semien, má čiarkovitý, podlhovastý dlhý plod približne 8 - 20 cm. Rastlina dosahuje výšku 50 cm. Kvety sú päť-početné a sú oboj-pohlavné, ich korunka sa skladá z 2 krídel, striešky a člnka. Môže mať červené, ružové, žlté, biele, bledo-červené sfarbenie. 

Je prospešná nášmu zdraviu:
1 ) Chráni nás pred kario-vaskulárnymi ochoreniami,
2 ) Podporuje chudnutie,
3 ) Urovnáva nám vysoký tlak,
4 ) Pôsobí priaznivo pri liečbe reumatizmu,
5 ) Pomáha bojovať proti cukrovke,
6 ) Pôsobí priaznivo pri zápaloch močových mechúrov,
7 ) Predchádza únave a vyčerpanosti,
8 ) Preventívne pôsobí proti rakovine hrubého čreva.


Pestovanie fazule

Darí sa jej hlavne v jeseni. Od začiatku mája až do konca mája vysievame fazuľu. Rastlinky od seba 5 - 8 cm v riadkoch vzdialených od seba asi 40 cm. Taktiež môžme siať 3 - 4 semená do jamiek v riadku tiež okolo 30 cm. Musíme jej pomôcť opornou konštrukciou, pretože je to veľmi popínavá rastlina, takže sa nám pekne ovinie okolo konštrukcie počas jej rastu. Strukovina nám bude zchádzať o 8 - 14 dní. Avšak pri prvých zárodkoch jej prekypríme pôdu. Pre rastlinu je ideálnou teplotou 22 °C. Má rada veľa vlahy, čiže ju musíme často polievať. Hnojíme liadkom vápenatým.

Odporúčame, neodporúčame sadiť po:

Vhodná zelenina: Neskorý karfiol, jesenný cesnak, šalát, cibuľa, tekvica, pór
Nevhodná zelenina: Fazuľa, hrach, čakanka, mrkva
Možná zelenina: Hlávkový šalát, jahody, letný šalát

 


(Zdroj informácií: sk.wikipedia.org/wiki/fazuľa,
zelovoc.nazdravie.sk/sk/zelenina/fazuľa/12)
(Zdroj fotografií: pixabay.com)