OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Chren
 

Chren je trvalou rastlinou, ktorá patrí do čelade kapustovité. Pestuje sa pre svoj biely, kužeľovitý a veľký koreň. Uchovávame ho však zmiešaný s octom, pretože strúhaný chren pôsobením tepla a vzuchu, nadobúda tmavú farbu, má nepríjemnú trpkú chuť a stráca tým aj svoju ostrosť. Obsahuje minerály, ako sú: horčík, fosfor, draslík, vápnik, železo a horčicový olej, ktorý má antibakteriálne účinky vďaka svojmu zloženiu. Obsah vitamínov: C, B1, B2 a B6. Obsahuje taktiež viac sacharidovvlákniny, ako iné druhy zeleniny. 

Medzi známe druhy patrí napríklad zelený, japonský chren - Wasabi. Má veľmi ostrú 
chuť, ktorá dráždi dýchacie cesty. Poznáme ho v podobe prášku, alebo pasty. "Hon-Wasabi" je výrazom pre pravé wasabi. V japonskej kuchyni sa pridáva ako ingrediencia do suši, medzi rybu a ryžu, alebo sa servíruje spolu so sójovou omáčkou.

Chren má látky ničiace baktérie, aj niektoré vírusy. V ľudovom liečiteľstve sa odjakživa využíval ako zábal: 
maslo - 1 kus, múka - 5 lyžičiek  a postrúhaný koreň - 3 až 4 lyžičky.
V tenkom plátne zabalený, sa prikladá na boľavé miesta (pri bolestiach chrbta a kĺbov), kým sám nezačne páliť a reagovať - zmierňuje tak bolesť. - Liečivé bylinky
Varovanie: Pri používaní zábalu, alebo prikladaní, po príliš dlhej dobe spôsobuje opuchy a pluzgiere.

Tu sú ďalšie pozitívne účinky:
1 ) Podporuje funkciu obličiek,
2 ) Chráni imunitný systém,
3 ) Chráni pred rakovinou,
4 ) Bojuje proti vírusom, baktériám a hubám,
5 ) Podporuje prekrvenie a oživuje krvný obeh
6 ) Znižuje krvný tlak,
7 ) Stimuluje produkciu tráviacich štiav,
8 ) Povzbudzuje chuť do jedla,
9 ) Podporuje žlčník, pečeň a pankreas,
10 ) Napomáha pri liečbe zápalov,
11 ) Prekrvuje nosové sliznice,
12 ) Lieči zápaly močového mechúra,
13 ) Chrenová šťava regeneruje, čistí a dezinfikuje mastnú a nečistú pleť,
14 ) Postrúhaný v kombinácií s medom bojuje proti kašľu.


 

Pestovanie chrenu

 

Chren zvládne čiastočný tieň a potrebuje pôdy, ktoré sú bohaté na živiny.
Viacročný spôsob pestovania - Pri výsadzbe je dôležité, aby boli správne odrezky. Ich vrcholové zakončenia musia smerovať k povrchu pôdy a koreňové zakončenia do zeminy. Koreňové odrezky asi 2 cm hrubé a 10 cm dlhé, bez vegetačného vrcholu na jeseň, alebo skoro na jar vysadíme na vzdialenosť 60 cm od seba a do hĺbky 15 cm. Keď na jar vyrastú výhonky, motykou odhrnieme zeminu, až ku vysadenému odrezku a ponecháme len 1 - 2 výhonky, zvyšné poobtrhávame motykou, taktiež aj poobtrháme po stranách vyrastajúce tenké korienky a pôdu znova zahrnieme. Tento postup zopakujeme aj v letnom období. Korienky na spodnej časti musia byť nepoškodené.

Jednoročný spôsob pestovania - Keď chceme mať kvalitný plod, musíme rastline dopriať dostatok vlahy a organické hnojenie. Pri nedostatku živín a vlahy sa vytvárajú oveľa tenšie korienky s veľmi ostrou chuťou. Vysádzame bočné korene, na jeseň zberaných konzumovateľných koreňov. V norme by mali byť 20 - 25 cm dlhé, rovné a môžu byť o niečo tenšie. Pred výsadzbou, zo strednej časti odtrhneme tenké korienky a púčky a vysádzame ich šikmo do plytších brázd. Na konci júna korienky poobtrhávame a taktiež v strednej časti odstránime tenké korienky, potom zeminu znovu zahrnieme naspäť. Chren by sme mali zberať čo najneskôr na jeseň. Všetky ostatné zbytky rastlín musíme zo záhonu odstrániť, aby neboli zbytočne napadnuté burinou. Zo zberaných koreňov vykrútime listy a korene uložíme do piesku, alebo do pareniska pre zimnú spotrebu. Slabšie výrezky k novej výsadzbe na jar.


 

(Zdroj informácií: http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-pestovat-kren-a-ziskat-kvalitni-silne-koreny/)
(Zdroj fotografií: Pixabay.com)