Mrkva
Mrkva je zelenina z čeľade mrkvovité. Je dvoj-ročnou poľnohospodárskou kultúrnou rastlinou. Plodom je mrkva prevažne červenej až oranžovej farby, perovito zložená so strihanými listami. Obsahuje hlavne betakarotén, ktorý sa v našom organizme premieňa na vitamín A, no neobsahuje len tento vitamín, ale aj vitamíny B, C, D, E a K. Ďalej minerálne látky, ako železo, fosfor, mangán, kremík, horčík a vápnik. Ďalej obsahuje prvky, ako sú antioxidanty, bielkoviny, vlákninu, pektíny či proteíny a má len 7% sacharidov.
2 ) Povzbudzuje náladu vďaka svojim prvkom,
3 ) Posiľňuje nám zrak, funkcie sietnice,
4 ) Pomáha pri regenerácií črevného traktu,
5 ) Pomáha aj pri liečbe migrén,
6 ) Účinne pomáha aj pri zápaloch sliznice žalúdka,
7 ) Znižuje hladinu cholesterolu,
8 ) Chráni naše srdce, zuby (sklovinu) a pokožku,
9 ) Vďaka farkarinolu výrazne pôsobí proti rakovine,
10 ) Pomáha aj pri liečbe tuberkulózy,
11 ) Pomáha pri liečbe reumy
12 ) Priaznivo pôsobí pri rôznych infečných ochoreniach.
Uskladňovanie mrkvy
Keď si chceme vytvoriť zásoby z mrkvy, musíme dávať pozor hlavne na to, aby boli korene v dobre vyvinutom stave, dobre preschnuté, očistené od zeminy. Musíme ju pravidelne kontrolovať, mäkké korene odstraňovať, Pred tým ako ich chceme uskladniť, musíme koreňom odstrániť ich vňať, pretože im odoberá vlahu. Mrkvu skladujeme v debničkách, ktoré sú zasypané perlitom, alebo vlhkým pieskom. Optimálna teplota by mala byť 3 - 5 °C.
Pestovanie mrkvy
Skoré odrody vysadíme začiatkom jari, odrody pre jesenný zber sadíme do 1/2 júna. Sadíme do záhonov na šírku 120 - 150 cm, od seba 35 cm. Mrkva nie je veľmi náročná, čo sa týka pôdy, no potrebuje bez kamenistú a ľahko priepustnú pôdu, kde môže bez problémov zakoreniť. Najlepšou voľbou sú pre ňu piesočnato-hlinité, ílovito-hlinité pôdy, ktoré obsahujú humus. Na rovnakých miestach ju sadíme 4 - 6 rokov. Nehnojíme maštalným hnojivom.
(Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Mrkva_oby%C4%8Dajn%C3%A1)
(Zdroj fotografií: Pixabay.com)