Kapusta
- Kapusta (hlávková) je pochopiteľne z čelade kapustovité a patrí do triedy magólií. Kapusta je taktiež veľmi zdravou zeleninou pre svoj veľký obsah vitamínov, ako sú provitamín A, B1, B2, B9, C, E a K. Ďalej obsahuje aj síru, železo, selén, vápnik, kyselinu listovú a draslík. Veľmi podobné vlastnosti má kel. Tento druh kapusty je rozdielny aj svojim tenším koreňom. Je vyšlachtená z hlúbovej zeleniny, tiež ako je hlávkový kel, kaleráb a karfiol. Má typický tvar hlávky - veľký a guľatý. Je trvácnou dvoj-ročnou rastlinou.
Pre zdravie nám poslúži takto:
Pestovanie hlávkovej kapusty: Hlávková kapusta je podľa štatistiky jednou z najobľúbenejších, nenáročných plodín, ktoré vieme na našom území ľahko vypestovať. Taktiež je veľmi odolná voči mrazu. Záhony udržujeme bez burín a v lete a počas horúcejších dní výdatne zalievame. Vyhovuje jej pôda s pH 6 - 7, s obsahom humusu, stredne ťažká a hlinitá. Viac živín a vlahy potrebujú ranné odrody. Zberáme od mája do januára a čas výsevu závisí od danej odrody. Zimné odrody majú vegetačné obdobie 240 - 250 dní. Vysádzame ich do konca septembra a zberáme od januára. Jesenné odrody majú vegetačnú dobu 102 - 106 dní. Vysádzame od začiatku júla a zberáme v auguste, alebo v septembri. Ranné odrody majú vegetačné obdobie 50 - 70 dní. Vysievame v apríli, skoré plodiny zberáme v máji, alebo v júny.
Pestovanie čínskej kapusty: (1,5 - 2g na m2 semien) Vysievame ju do riadkov od seba 40 cm. Pravidelne sa musíme o ňu starať, pretože oproti hlávkovej kapusty je celkom ťažké ju u nás vypestovať. Počas jej celej vegetačnej doby a aj od samého začiatku keď začína rásť ju poctivo zalievame a tiež ju udržiavame bez buriny, okopávame. Neskôr o 21 - 28 dní zjednocujeme na vzdialenosť 30 - 35 cm v riadku. Sejeme ju v júly, alebo začiatkom augusta a zberáme v októbri, alebo v novembri. Je vhodná, ako následná plodina pre akúkoľvek zeleninu.
Pestovanie pekinskej kapusty: Sejeme v júly - začiatkom augusta, do riadkov do hĺbky 1 - 2 cm a od seba 0,4 mm.
(Na 1m2 1,5 - 2 g semien). Pred sejbou 14 dní, pôdu zrýľujeme a pohnojíme. Počas vegetácie prihnojujeme tiež. (20g liadku vápenatého na 1 m2). O 28 dní po sejbe rastlinu jednotíme na vzdialenosť 30 - 35 cm.
(Zdroje informácií: http://carozahrady.sk/zelenina/kapusta/kapustapekinska.html,
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zel%C3%AD,
http://www.pluska.sk/zena/zdravie/kapusta-je-univerzalny-prirodny-liek-vsetky-choroby.html)
(Zdroj fotografií: Pixabay.com)