OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Cesnak

 
Cesnak je rod rastlín z čeľade cesnakovité, alebo v niektorých systémoch z čeľade ľaliovité. Patrí sem 1250 druhov. Používa sa ako zelenina, korenina, alebo liečivá rastlina. Má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C, E. Obsahuje minerály, ako sú: sodík, draslík, jód, selén, zinok, vápnik, železo a kyselinu kremičitú. Je trvalou rastlinou, ktorá má na báze zloženú stlačenú guľovitú cibuľu. Cibuľa je zložená z niekoľko dužinatých časti (strúčikov), ktoré sú prekryté spoločným obalom bielej až purpurovej farby. Oddelenými strúčkami je možné cesnak vegetatívne rozmnožovať. Stonka kuchynského cesnaku má oblý prierez a je asi do ½  pokrytá pošvami listov. Asi 2,5 cm široké čepele listov sú ploché, jednoduché, súbežne žilkované so širokým čiarkovaním, v priereze smerom k rubu v tvare písmena "V". 
Keďže sa cesnak využíva aj v ľudovom liečiteľstve, tu je pár dôvodov :

1 ) Má antibakteriálne účinky,
2 ) Pomáha pri vykašiavaní ( pri horných dýchacích cestách ),

3 ) Podporuje uvoľnenie prietoku krvy,
4 ) Znižuje krvný tlak,
5 ) Znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
6 ) Znižuje hladinu cukru v krvi,
7 ) Znižuje riziko výskytu nádorových ochorení,
8 ) Pôsobí proti črevným parazitom,
9 ) Pomáha pri liečbe rakoviny,
10 ) Látky v cesnaku majú antibiotické účinky,
11 ) Bojuje proti voľným radikálom ( spomaľuje starnutie ),
12 ) Pôsobí proti infekciám,
13 ) Pomáha aj navonok, proti akné
14 ) Utešuje zápaly , aj čo sa týka kĺbov.

S cesnakom to ale nepreháňajte, pretože môže pri veľkom množstve požívania uškodiť - migrény, malátnosť, bolesť svalov ( odporúčajú sa maximálne 2 strúčiky - radšej aj menej, na 1 deň. )

 

Rastlina cesnaku sa skladá z: 

 

 

 

 


 

1. Stopka

2. Listy

3. Cibuľka

4. Kvet - Cesnak medvedí 

 

 

 

 

 

Cesnak kuchyňský



 

  • Cesnakový kvet a plod :

Vo vrcholovom súkvetí má cesnak obojpohlavné kvety. Je to hlávkovito stiahnutý, zdanlivý okolík, ktorý je v skutočnosti vrcholovým súkvetím. Súkvetie je uložené v obale, ktorý v priebehu vytvárania pacibuliek praská a odpadáva. V súkvetí býva ďaleko menej kvetov, než pacibuliek. Okvetie cesnaku je zložené zo 6 okvetných lístkov zelenkavo bielej až ružovej farby, ktoré zriedkavejšie bývajú aj biele alebo nachové. Kvet má 6 tyčiniek. Tyčinky vonkajšieho a vnútorného okruhu sú rozdielne, nitky vnútorných sú zakončené 2 dlhými zubmi. Gyneceum je zložené z 3 plodolistov, je synkarpné s vrchným semenníkom. Plodom cesnaku je tobolka.
Ako sa cesnak rozmnožuje ?

Rozmnožuje sa vegetatívne väčšinou sadením zdravých, veľkých strúčikov z okraja zloženej cibule, ktoré odoberáme na sadenie pokiaľ možno v čo najkratšom čase pred sadením.

Aké poznáme odrody cesnaku kuchyňského


Paličiaky: pravidelne vytvárajú kvetné stvoly zakončené kvetnými lôžkami, v ktorých sa vytvárajú pacibuľky. Šupky paličiakov mávajú purpurovú farbu. Je to odroda, ktorá sa väčšinou odporúča vysádzať na jeseň. 

Nepaličiaky: nevytvárajú kvetné stvoly. Šupky nepaličiakov bývajú jasnobiele. Odroda cesnaku vysádzaná na jar.

Pestovanie cesnaku

Cesnak kuchynský vyžaduje úrodné hlinito-piesočnaté a piesočnato-hlinité pôdy bohaté na humus a živiny. Cesnak nemá rád hnojenie maštaľným hnojom. Pôda nesmie byť ťažká, priliehavá, studená a premokrená, cesnak je citlivý na neprevzdušnenú pôdu (ľahko v nej podlieha chorobám), neznáša pôdny prísušok po zalievaní. Pri pestovaní cesnaku sa neodporúča opakované sadenie do tej istej pôdy po sebe skôr, ako v 5 - 7 ročných intervaloch. Pri sadení v kratších intervaloch vzniká riziko napadnutia úrody háďatkom zhubným.

Zber : 3 až 4 týždne pred zberom cesnak nezalievame. Správny čas zberu pri nepaličiakoch spoznáme podľa žltnutia priliehania vňate k pôde, pri paličiakoch podľa vzpriamenia špirálovite stočených kvetných stoniek. Ideálne je ak 2 až 3 dni po podkopaní a vybratí z pôdy necháme cesnak dosušiť na poli. Pred uložením cesnaku skrátime vňať (u nepaličiaku sa osvedčilo zapletenie do zväzkov) a uskladníme na suchom, vetranom mieste.

Odporúčame / Neodporúčame sadiť, ako ďalšiu plodinu:

Odporúčame: Letný šalát, špenát, neskorý karfiol
Neodporúčame: Mrkva, zeler, pór, konzumná cibuľa, cesnak, fazuľa, hrach
Môže byť: jarný špenát, uhorky, rajčiaky, patizón, zemiaky, kukurica
 

 

(Zdroj: Obrázky sú použité z Pixabay.com)

(Zdroje informácíi: http://sk.wikipedia.org/wiki/Cesnak, 
http://sk.wikipedia.org/wiki/Cesnak_kuchynsk%C3%BD)